Helgoland

12. září 2016 v 10:40 | Eva Nováková/Natas |  Fotografie
Při poslední návštěvě Německa, jak už jsem psala v předchozím článku, jsme si to zamířili do přístavního města Cuxhaven, kde jsme se nalodili na trajekt směr ostrov Helgoland. Cuxhaven leží na severu Německa u ústí řeky Labe, kde se řeka vlévá do Severního moře. Samotná plavba trvala 2 hodiny. Rychlo-lodí je plavba přibližně o polovinu času kratší a malým přepravním letadlem jste na sousedním ostrově Duna za 30 minut. Je tedy na každém jaký způsob přepravy zvolí. Pravdou je, že z přístavního města vyplouvá denně pouze jedna rychlo-loď a jeden trajekt, častěji to bohužel možné není. Lodní doprava je podřízena přílivu a odlivu. V závěru plavby si můžete užít místní atrakce v podobě vylodění se z trajektu do malých dřevených člunů, které Vás odvezou do přístavu. Ne vždy je totiž možné, aby lodě v přístavu zakotvily a proto kotví v bezpečné vzdálenosti. Že si to neumíte představit? Přiznám se, že ani my, ale měli jsme tu možnost vidět to na vlastní oči. Adrenalin v podobě vylodění se nekoná pouze v případě špatného počasí.
Ostrov Helgoland je od pevniny vzdálen přibližně 60 kilometrů. Není nikterak velký, jeho rozloha je 1 km2. Trvale zde žije necelých 1700 obyvatel. Ostrov má vcelku zajímavou a pohnutou historii. Původně patřil Dánsku, pak přešel do vlastnictví Velké Británie a dnes je součástí Německa. Ostrov skrývá stovky metrů dlouhé tunely a bunkry. Na ostrově nejsou žádna auta ani kola s výjimkou policie a záchranné služby. Pitnou vodu vyrábí z vody mořské, asi proto je voda na ostrově tak drahá. Na ostrově jsou tzv. duty free shopy, označila bych je za malý ráj bez daně, který se ale nedá srovnat s malým rájem uprostřed moře, kterým Helgoland a sousední Duna je a to doslova pro ornitology a biology, kteří zde sledují hnízdící ptáky na dlouhé Anně a vyhřívající se tuleně na písčité pláži. Pro Helgoland jsou typické humří domky, malá barvami hrající obydlí tamních rybářů, dnes slouží jako obchůdky se suvenýry nebo ubytování pro turisty.
Voda je zde sice drahá, ale nemusíte se bát, že by se na ostrově hladový námořník nenajedl. Naopak pochutnat si můžete na specialitách z darů moře. Je libo humří klepítka? Nemáte li rádi ryby a mořské potvory, pak žádný strach, na jídelním lístku jsou na výběr masitá i bezmasá jídla. Koupání v severním moři není tak ledové, jak by člověk čekal. Budete příjemně překvapeni, tedy pokud se rozhodnete tento malí ráj navštívit. Helgoland předčil všechna má očekávání a stal se tak místem, kde jsem nechala kus sebe, což znamená, že se tam budu muset vrátit. Příspěvky k článku pište ZDE (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama