Červenec 2014

TT - Dobrá ulice

31. července 2014 v 21:15 | Eva Nováková/Natas |  "TT" tvoříme v okamžiku
K tématu týdne "Zlo a dobro" vznikla báseň o "Dobré ulici". Báseň o ulici, o lidech, o lhostejnosti, o bezmoci, o beznaději, o bolesti, o hladu, o špíně, o slzách. Báseň o konkrétní ulici, která má jména a takových je nespočet. O ulici, která píše svůj vlastní scénář. Dobrá ulice se skrytým zlem, které nelze přehlédnout, i když zavřete oči, i když se oháníte slušností … následující text smaže vše, vše v čem žijete a v co jste uvěřili. Znáte nějakou dobrou ulici? Příspěvky k článku pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).

Dobrá ulice
EN/NATAS


Dobrá ulice v dobré čtvrti,
zbrojovka osázená muškáty
s živým plotem zlatého deště
rozpaluje špendlíkové hlavičky
přes objektivy dalekohledů,
aby ničeho neuniklo
zvídavým pohledům sousedů.

Dobrá ulice v dobré čtvrti,
zvonkohra bez hlasu
vyzvání poplašnou zprávu,
šířící se infekci v průvanu
napadající soustavu nervů
městské periférie
zbavené sociálního cítění.

Dobrá ulice v dobré čtvrti,
léčebna churavého stromořadí
s záhony z rozpáleného asfaltu
vyhrává do autu,
vyřizujíce si měsíční účty
s náhradníky na lavičce,
atakované ve dne v noci
potulnými bezdomovci.

Dobrá ulice v dobré čtvrti,
veřejný lazaret pro nemocné
s páskou přes oči neléčí
vředů ani ran,
naopak - snaží se vyvléci
z lidskosti k člověku
přes natažené ruce bezmoci.

To ona svírá ti nůž u krku
a nemá slitování pro bolest
a nemá slitování pro slzy.

TT - Obojetná

26. července 2014 v 8:16 | Eva Nováková/Natas |  "TT" tvoříme v okamžiku
Stále k tématu týdne "Vězněn ve vlastní kůži" chrlím texty a to nejen proto, že jsem se v posledních týdnech tématu týdne vyhýbala a to ne snad, že bych neměla čas, chabá výmluva, ale jednoduše z důvodu, že se mi nechtělo a nebo se mi téma nelíbilo, což se stává. Zpět k tématu mě vedou hromadící se myšlenky a obrazy, které zmíněné téma vyvolává a kterých se nelze jen tak zbavit. Následující text je lehce těkavý pro svoji citlivou subjektivitu z pohledu muže i ženy, kteří se ve své vlastní kůži necítí dobře. Příspěvky k článku pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).

Obojetná
EN/NATAS

V jednom těle dvě pohlaví
muž i žena
vězněný a vězněná
oboupohlavní proměnná.

V jednom těle dvě pohlaví
muž i žena
toužící a roztoužená
spirála mlýnku na kafe.

V jednom těle dvě pohlaví
muž i žena
těkající a těkavá
ozvěna v suchém ledu.

V jednom těle dvě pohlaví
muž i žena
vznětlivý a vznětlivá
pára s tenzí k výbuchu.

TT - Pářu

25. července 2014 v 20:49 | Eva Nováková/Natas |  "TT" tvoříme v okamžiku
Na téma týdne "Vězněn ve vlastním těle" mě napadají konkrétní osoby, o nichž bych mohla psát. Za jmény vidím příběhy. Je tomu tak vlastně vždy. Každý text v sobě skrývá jeden, dva a někdy i více osobní příběhů, buď můj vlastní nebo někoho koho znám. Rozluštit je, není snadné, protože klíč k hádance mám ve svých rukou a společně se mnou jej mají také aktéři, kteří sehráli svoji roli. Ovšem máte možnost si jejich osudy přečíst a cítit je, jste li otevření a já vím, že je Vás tu dost, kteří to vnímají … Příspěvky k článku pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).

Pářu
EN/NATAS

Za křiku cvrčků
pochodujících pod okny
v travnatém pásu
vyhrazeném nocí
z obrubníku a chodníku
pářu světlo pouličních lamp,
pářu motory projíždějících aut,
pářu kapky pleskající v silnici,
pářu do omdlení únavou
svrchní vrstvy víček.

Za křiku cvrčků
plavících se v nálevu,
strůžce noční potulky
vyplavené hostinským
z pouličního nočníku
pářu měsíc cípem hvězd,
pářu košaté stíny na stěnách,
pářu snovače o řasu,
pářu do roztrhání těla.

Odměnou je mi cela,
vězení,
v němž jsme střeženi.

Pářu, pářu a pářu …


TT - Vězeň a žalářník

24. července 2014 v 21:14 | Eva Nováková/Natas |  "TT" tvoříme v okamžiku
K tématu týdne "Uvězněn ve vlastní kůži" si dovolím pár slov. Náhled shůry na věci kolem. Životní cela v měřítku 1:1. Jsme tím, čím jsme? Či snad jsme ve skutečnosti něčím jiným a pokud ano tak čím? Následný text je hádankou pro hadače a otázkou pro žalářníky. Příspěvky k článku pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).

Vězeň a žalářník
EN/NATAS

Ve vlastní kůži je uvězněn,
sám sobě vězněm
a sám sobě žalářníkem
na čas a na věčnost
propůjčená nevděčnost
svazuje bytost onakou,
bezpohlavně nasáklou
vlhkem a plísní čtyř stěn
severu, východu, jihu a západu,
kde usedl na návnadu
života útulné cely.

Galerie PENISART

20. července 2014 v 20:05 | Eva Nováková/Natas |  Akce
Šířím se pomalu, ale jistě na zahraničních serverech. Nejnovějším počinem je interviu v galerii PENISART (doplněno o dvě kresby z nové kolekce), kde najdete umění s erotickou tématikou, které není v zahraničí ničím neobvyklým. Tato galerie rozšiřuje svoji sbírku o erotické umění, které si v galerii můžete sami prohlédnout a posoudit, zda je to Váš šálek kávy. Vystavené umělecké výtvory jsou takovým průřezem a dokumentují, co se ve světě v této oblasti událo, kde se co na toto téma (s tímto obsahem) vystavovalo. Článek si můžete přečíst ZDE. Příspěvky k článku pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).

Křest Almanachu "Pastýři noci" 11. 7. 2014

12. července 2014 v 12:39 | Eva Nováková/Natas |  Akce
V pátek 11. 7. 2014 proběhl křest Almanachu české poezie "Pastýři noci" Vladimíra Stibora a kolektivu v prostorách Galerie Portheimka v Praze. Měla jsem možnost se křtu účastnit jako jeden z autorů. Almanach obsahuje básně 65 autorů z řad starší i mladé generace. Almanach se křtil živou hudbou hudebníka, který je znám jako Mike Perry a slovem (předčítáním básní přítomných autorů) z úst Miroslava Kovaříka a Vratislava Podroužka. Eva Hrubá taktéž pastýřka přednesla báseň Cyklus "Bludiště". Bylo velmi příjemné slyšet vlastní básně (str.66) z úst někoho jiného, krásný pocit na krásném místě s nezapomenutelnou atmosférou. Všechny almanachy, které jsem měla k dispozici, jsem rozdala až na jeden, ten poputuje do městské knihovny. Přeju si, aby si almanach našel své čtenáře a obráceně, aby si čtenáři našli almanach Pastýřů noci, protože poezie žije. Podívejte se, jak to na křtu vypadalo. Příspěvky k článku pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).