Červen 2014

Zrcadlení duší - Nymburk aneb jak to probíhalo

23. června 2014 v 16:42 | Eva Nováková/Natas |  Akce
Druhý červnový víkend (14. 6. 2014) byl věnován "Zrcadlení Duší". Poetický večer ve městě Nymburk proběhl v prostorách Café Society, kde krom "poezie" zazněly struny kytar. Večer to byl dlouhý a kavárna plně obsazená známými i neznámými tvářemi. Nechci Vás ošidit o zážitek z onoho večera a proto si dovolím uveřejnit video z celého nedělního večera (délka záznamu 1:45 h.) a poměrně kratší sestřih, na kterém uslyšíte texty, které zazněly z mých úst. Najdete li odvahu k poslechu, poprosím Vás o věnování pozornosti básni, která zazněla v závěru a to báseň "Žít kulturně", kterou jsem napsala na základě událostí z posledních 6 - 8 týdnů, kdy jsem se účastnila několika poetických setkání a viděla něco v tom světě kulturním, co se mi nelíbilo. Tato báseň má své adresáty a proto musela na poetickém večeru zaznít. Příspěvky k článku pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).

sestřih v délce 11:30 minut (pouze má maličkost)


video z celého večera (v délce 1:45 h.)


Veltrusy

23. června 2014 v 16:22 | Eva Nováková/Natas |  Fotografie
Pouhých 30 kilometrů od Prahy leží obec Veltrusy, kde se nachází stejnojmenný zámek s rozlehlým zámeckým parkem o rozloze 290 hektarů, jehož součástí byla také daňčí obora. Obora plnila úkol čistě lovecký. Interiéry zámku jsou nepřístupné. Od roku 2002, kdy byl zámecký areál postižen povodněmi, zde probíhá rekonstrukce. Důvodem vleklých oprav je nedostatek financí a opakující se povodně, poslední z roku 2013. Přes nepřízeň je možné si projít zámecký areál po vyznačených trasách a objevovat stavby ukryté v parku jako například: pavilon Marie Terezie, Dórský pavilon, Egyptský kabinet, Sfingu, Červený mlýn a další. V zámku je stálá expozice historický kočárů, myslivosti - lovectví a nově také zpřístupněná oranžérie. Areál je možné projít si pěšky nebo projet na kole s průvodcem. Zámecká restaurace je sice na dosah, ale pokud by Vám vyhládlo, doporučuji hospůdku na náměstí, kde je rychlá obsluha a jídlo samotné je vcelku dobré. Kdo miluje točenou Kofolu, ten nemá, co řešit. Příspěvky k článku pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).


Nymburský deník - Nejsem popelka, jsem poezie 17.6.2014

22. června 2014 v 17:41 | Eva Nováková/Natas |  Akce
V Nymburském deníku vyšla dne 17. 6. 2014 (díl 61, strana 2) v rubrice "Nejsem Popelka, jsem poezie" další z mých básní "Zatančil mi" a to za pomoci Evy Hrubé (básnířka, režisérka a herečka), kterou jsem Vám již představila a které tímto děkuji. Tímto Vás vybízím ke čtení a objevování poezie nejen v Nymburském deníku - Popelce. Více o zmíněné básni ZDE. Příspěvky k článku pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).


Roudnice nad Labem

20. června 2014 v 13:23 | Eva Nováková/Natas |  Fotografie
Do Roudnice nad Labem buď vlakem nebo autobusem. Čím je Roudnice zajímavá? Mne sem zavedl starý židovský hřbitov, který považuju za jeden z nejzajímavějších. Pokud se ovšem bojíte, pak Vás může nalákat zámek nad Labem, kdysi tu na témže místě stával hrad, stejně tak jako jeden z nejstarších kamenných mostů. Z mostu zůstaly jen pilíře a místo kamene je použito železo. Je zde galerie se stálou expozicí obrazů českých autorů. Roudnici si můžete prohlédnout z výšky, stačí vyjít schody na jednu z rozhleden či věží. Nepřehlédnutelná a také nejblíže je věž "Hláska". Neminete kostel Narození Panny Marie, z jehož obvodové zdi vytéká pramen. V Roudnici rozhodně nezabloudíte. Roudnice slouží jako přestupní místo buď pro cyklisty, pěší a nebo jen milovníky hradů a zámků v blízkém okolí (Hazenburk, Budyně aj.). Hodně štěstí při poznávání Roudnice nad Labem. Příspěvky k článku pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).


Nedělní chvilka poezie - Vrané, jak to probíhalo

19. června 2014 v 11:48 | Eva Nováková/Natas |  Akce
První červnový víkend (8.6.2014) byl věnován "Nedělní chvilce poezie". Poetické odpoledne pořádalo sdružení Stará Škola ve Vraném nad Vltavou v prostorách zrekonstruované školy, kde krom autorských čtení pořádají kulturní a volnočasové aktivity, výstavy, kurzy, kroužky a tvořivou dílnu. Během poetického odpoledne zazněly texty z prvotiny Petra Suchana, který si tak splnil svůj osobní sen a zároveň doprovázel na kytaru. Slyšeli jsme básně a také nezapomenutelnou pohádku z úst Jiřího Zradičky. Vsuvkou byly texty z mého pera (Nezestárne, Život nemá ceny, Duše hliněný střed a další). Volila jsem texty, které se hodily pro danou chvíli. Na závěr zaznělo krásné poděkování z úst jedné posluchačky a současně obyvatelky Vraného, za které děkuji. Fotografie z poetického večera pořídila Miluška Emili Zítková. Příspěvky k článku pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).Zrcadlení duší - Nymburk 14.6.2014

9. června 2014 v 10:07 | Eva Nováková/Natas |  Akce
Dne 14. 6. 2014 od 19 hodin proběhne "Zrcadlení Duší" v Café Society (Kostelní 41, Nymburk). Na večerním programu je autorské čtení básní pozvaných hostů, vystoupí Soňa Čapková, Aleš Misař, Jiří Zradička, Přemysl Krejčík, Viviana Mori, David Benda a také moje osoba. Přečtu a přednesu texty ze sbírky "Hračka" a texty nové, které zatím slyšet nebyly. Tímto Vás zvu na Zrcadlení Duší směr Nymburk. Příspěvky k článku pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).


Nedělní chvilka poezie - Vrané nad Vltavou

1. června 2014 v 12:05 | Eva Nováková/Natas |  Akce

Dne 8. 6. 2014 v 17 hodin pořádá sdružení Stará Škola ve Vraném nad Vltavou (V zídkách 128, Vrané nad Vltavou) "Nedělní chvilku poezii". Na programu je autorské čtení básní pozvaných hostů: Jirka Zradička "Kovanský", Jirka Zradička "Čelakovský" a má maličkost dále jako hudební doprovod vystoupí Petr Suchan. Předčítat budu básně ze sbírky "Hračka", která vyšla v elektronickém vydání u bezvydavatele.cz a básně nové, nezveřejňované a bude-li čas, tak také básně starší. Tímto Vás zvu na výlet do Vraného. Příspěvky k článku pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).