Červen 2013

Florencie, Neapol, ostrov Ischia

23. června 2013 v 12:13 | Eva Nováková/Natas |  Fotografie

Následující foto koláž je věnována Florencii, Neapoli a ostrovu Ischia. Řekne-li se Florencie vybavím si sochu Davida, sochu divočáka se zlatým rypákem přinášející štěstí, pouliční malby, které turisté bez většího pozastavení přehlídnou a pošlapou, což je velká škoda, protože je co obdivovat. Nesmím zapomenout na Most Zlatníků přes řeku Arno. Vybaví se mi vzpomínka na moji spolucestující, která se neodbytně dožadovala mé pozornosti a chtěla abych jí našla nejbližší směnárnu, protože ji nenapadlo vyměnit si peníze. Lehce zarážející, když se rozhodnete vyrazit za hranice. Ovšem Florencie se teprve v ranních hodinách probouzela k životu, potkali jsme pár chodců, hrstku turistů a dvě nákladní auta. Směnárny, kavárny a restaurace byly ještě zavřené a nebo se velmi pozvolna měly k otevírání. Ulice byly zanesené odpadky a uklízeči se měli čile k dílu. Zajímavé jakou spoušť dokážou turisti způsobit za necelých dvacet čtyři hodin.

Při jedné ze svých návštěv Itálie jsem byla ubytovaná v Neapoli. O Neapoli se často říká: "Vidět Neapol a zemřít" já dodávám "A to doslova". V době kdy jsem Neapol navštívila, se hojně rozmohlo okrádání turistů a to za jízdy. Procházíte se, přes rameno tašku, kabelku nebo batoh a kolem Vás si to projíždějí Italové na skútrech, slyšíte motor, troubení aut a najednou cítíte tah, škubnutí. Spolujezdec na skútru nebo samotný jeho řidič se Vám za jízdy snaží vytrhnout Vaši tašku. Přetahování nemá cenu, protože takový zloděj je ochoten Vás za sebou vláčet pár metrů, než se sami bolestí pustíte. Upřímně to ve mně vzbudilo nepříjemné pocity a nutnost ostražitosti. Rázem přišlo znechucení, když jsem viděla, že odpadky se povalují všude kolem, doslova hory odpadků se na Vás sypou. Odpadkové koše, popelnice a kontejnery zely prázdnotou. Místní popeláři řadu let stávkují, dozvěděla jsem se. Město nechce platit a tak je logické, že popeláři odmítají pracovat, ovšem odpad se stále kupí, jak za středověku. Do toho smečky potulných psů, jejichž domovem byla ulice a teploty kolem čtyřiceti stupňů, libá vůně.

Na ostrov Ischia jsem se přesunula trajektem z Neapole. Cesta příjemně plynula, z horní paluby jsem pozorovala vzdalující se přístav. Sledovala jsem vlny a zlehka se pohupovala do jejich rytmu, mořská nemoc mne netrápí. K hřibu tyčícímu se z moře u břehu ostrova se váže zajímavá pověst o dvou zamilovaných. Minibusem se přemístíte z jednoho konce na druhý po úzkých silnicích, které se klikatí a je cítit stoupání. Jestli mému žaludku něco nedělá dobře, tak to jsou serpentiny s otevřeným výhledem na sráz končící v moři hluboko pod vámi. Za nejkrásnější považuji část ostrova San Angelo, kde mají tu nejlepší točenou zmrzlinu a citrónovou limonádu z čerstvě vymačkaných citrusů gigantických rozměrů, to jste ještě neviděli. Také se zde dá nakoupit pár suvenýrů, ale především dobře najíst. Osobně jsem dala na doporučení a zvolila restauraci s výhledem na Poseidonovy zahrady, které slouží jako termální lázně. Ischia je známa především pro léčivé termální prameny, písčité pláže a čisté moře. Písek pálí do chodidel a moře je skutečně teplé a průzračné. Při toulkách Itálií bych Vám doporučila vyhnout se Neapoli a nebo jí v nejnutnějším případě jen rychle projet bez zastavení. Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).


Itálie Benátky

22. června 2013 v 10:59 | Eva Nováková/Natas |  Fotografie

Je čas, kdy většina vyráží na dovolené, jejich hlavní sezóna začíná. Někteří se teprve chystají, zvažují a rozmýšlejí. Hrstka cestovatelů podniká již svůj třetí, čtvrtý a více jaký výlet, výpravu za hranice naší maličké země. Cestovat, odpočívat, relaxovat, podnikat dobrodružné výpravy se dá v průběhu celého roku. Snad bych Vás mohla svými postřehy zpracovanými do foto koláží nabudit, nalákat, inspirovat k malému špacíru. Není lepšího pocitu než bolavých nohou po plném dni chůze úzkými uličkami některého z Evropských měst bohatých na památky, galerie, výstavní síně. Zlákat se můžete na malé posezení s krásným výhledem na moře, kašnu či kapličku. Nechat se unést vírem vášní, kterým ono místo tepe a dýchá. Přičichnout k typickým vůním. Nasytit se místní melodií. Následující koláž jsem věnovala městu na severu Itálie, které je považováno za jedno z nejromantičtějších. Krásné město Venice / Benátky. Někteří si na jeho návštěvu zabalují kolíčky na nos, holínky, pláštěnky a jiní jen sluneční brýle. Mně osobně toto město voní, tolikrát omílanou rybinu mé čichové buňky nezaznamenaly. Pláštěnku jsem ani nebalila, věřila jsem, že počasí mě nezklame. Sluníčko krásně hřálo, zmrzlina se roztékala mezi prsty. Italové svojí náturou strhávali k bezstarostnosti a pohodě. Času je stále dost, není kam spěchat. Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).


TT - Kocovina

20. června 2013 v 20:59 | Eva Nováková/Natas |  "TT" tvoříme v okamžiku

Téma týdne "Kocovina" jako by dávalo za pravdu, že se skutečně o ničem jiném jak jídle, chlastu a sexu bavit nedokážeme. Nevyřčená slova končívají na dně sklenice. Jedněm se zamotávají jazyky. Druzí naopak prozradí i to, co nevědí. Ne nadarmo se říká "Ve víně je pravda". Už jste tu pravdu zkoušeli hledat? O co Vás kocovina obrala? Čas? Chvíle s přítelkyní nebo rodinou? Iluze? Ideály? Peníze? Práci? Střechu nad hlavou? Račte si vybrat! A co Vám naopak milá společnice "Kocovina" přinesla? Žaludek až v krku? Probdělé noci? Pár facek? Jednorázový výlet na záchytku? Rychlé vzplanutí vášní? Nebudu se tajit tím, že alkohol ráda nemám. A v tomto duchu, také pojímám samotné téma. Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).

Kocovina
EN/Natas

Abstinent, pijan a kocovina sedí pospolu,
neslyšně výčitka drží je u jednoho stolu.
Čelo se orosí, číšník půllitrů na plac nosí,
třinácti stupňové bílou čapkou se honosí.

Abstinent hořce na moc alkoholu vzpomíná,
které kdys tak propadl, kvásek proklíná.
Pijan zařezává třetí rundu toho moku,
slintá, hrdlo vysychá po každém loku.

Kocovina fantazíruje, mne si libě prsty,
na dnešním noci tahu oškube své hosty.

TT - Praktiky II. aneb jak si naklonit štěstí

17. června 2013 v 11:17 | Eva Nováková/Natas |  "TT" tvoříme v okamžiku

V úvodu k básni "Praktiky" jsem řekla mnohé. Následující báseň "Praktiky II. aneb jak si naklonit štěstí" na ni navazuje, neboť zmíněná nelibost k tématům týdne mě jaksi neopouští. Z básně by Vám mělo být jasné, jak se o nás smýšlí. Zabýváme se podřadnostmi a uniká nám podstata. Tlacháme namísto toho, abychom věci řešili. Silácké řeči. Potřebuji tlumič! Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).

PRAKTIKY II. aneb jak si naklonit štěstí
EN/NATAS

Chytré pivo, lady karta a free volání,
nápoj dávající křídla vpřed pohání,
bujón moderní doby si požil,
snad vychutnal a život si užil.

Vyšší jízdné, za odměnu vagóny lásky,
manažeři na hloupost uzavírají sázky,
čokoládová kulička ráno osladila,
v promáčenou sedačku Tě usadila.

Na svoji stranu štěstí si naklonil,
vlastní hřbet při tom se uklonil,
devět z deseti pumpuje zlatou žílu,
plazí se, co naplat, směle mají se k dílu.

Valně na občany lobbisté pomýšlejí,
jak vytáhnout z nás peníze rozmýšlejí.


TT - Praktiky

16. června 2013 v 11:23 | Eva Nováková/Natas |  "TT" tvoříme v okamžiku

Báseň "Praktiky" je reakcí na "gumičky". Témata týdne v posledních dnech ba co víc v několika minulých týdnech ve mně zvedají nechuť. Inspirace nulová! Přínos mrzký! Ať to byl Miloš Zeman, Povodně nebo to poslední Romové. Kdo a co nás učí předsudkům, soudům a vytváření domněnek? Na čem stavíme své hodnoty? Jedna gumička řekla a druhá to šířila. Kdejaká pomazaná guma troubí do světa moudra jiné gumičky, pěkně si to otvírají hubičky. Ovšem tyhle tlachy nevedou k činům, ale mnohem větším společenským rozporům. Ta propast roste za naší slepé asistence. Jsou témata, která v určitých časových cyklech čeří vody. Pouze čeří! Zajímavé sledovat tyhle periody. Ještě zajímavější je ovšem dívat se na to, jaké emoce, pocity, postoje a nálady to vyvolává ve společnosti. Říká se, že jsme schopni bavit se pouze o třech věcech "jídle, chlastu a sexu". Takže svoji nechuť a dojmy převádím do řeči sexu, aby tomu každý rozuměl. Když zhasnete žárovky, nastane tma jak v řitní oblasti, zjednodušeně řečeno tehdy si můžete být jisti, že jsme si všichni rovni, nepoznáte jestli je ten druhý žlutý, oranžový nebo zelený. Natož abyste poznali gumu grázla od gumy poctivé. Maže li Vám někdo medu kolem pusy, pak má své důvody. Slepý zůstane slepým, i když před ním trčí cedule metr krát metr s nápisem "Necháváš si lhát!", "Dělá z tebe blázna!", "Zneužívá tvé naivity!" atd. Stahuji ánus! Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).

PRAKTIKY
EN/NATAS


Těžce zhouplo se ramínko,
pod tíhou praktik anální oblasti,
zakusuje se krajkové prádélko,
chytila se do orální pasti.

Háček se zasekl do hubičky,
škube, tahá jím, aby ji poučil,
obdivuje lem škrtící gumičky,
zvrácené milovat ji naučil.

Polykáš, návnada sklouzla,
žaludeční šťávy tráví,
ruka v pouta vklouzla,
hořkost hrdla dáví,
leč pachuť ta Tě vábí.

EMOCE 2013

10. června 2013 v 11:08 | Eva Nováková/Natas |  Akce

V těchto dnech odstartoval další ročník smělého uměleckého projektu EMOCE 2013. Do kterého se každoročně přihlašuje řada umělců, aby ukázala svá dílka. Veřejnosti je dán prostor k hodnocení a komentování prací v těchto kategoriích: fotografie, malba, poezie a hudba.

V loňském roce jsem se tohoto projektu neúčastnila, dala jsem si pauzu, ale letos jsem si tuto akci rozhodně nenechala ujít a opět se zapojila. Mé práce najdete v kategorii fotografie (foto Plavební komora, Vřídlo, Zámky Lásky), malba (obraz Fénix, Homo homini lupus a Afroditin květ) a nakonec v kategorii poezie (báseň Miluji, co srdce dovolí; Poslední sbohem a Španělské břehy plné jsou něhy).

Za sebe, ale jistě i za zbylé přihlášené Vás zvu, abyste zavítali do internetové galerie EMOCE a zhodnotili práce letošního roku a nejen to, vítané jsou i Vaše komentáře.


kategorie fotografie:

kategorie malba:

kategorie poezie:

kategorie hudba:

Závod "Orlík Tour" 2013 - MBaction

9. června 2013 v 7:39 | Eva Nováková/Natas |  Akce

V sobotu 8. 6. 2013 proběhl tolik očekávaný závod horských kol "Orlík Tour" od "Kola pro život". Hladina vody klesla a tak závodu nic nebránilo. Po posledních deštivých dnech, které zvedly hladiny řek, dobrá zpráva. Závodníkům po celý den svítilo sluníčko a teplota vystoupila na krásných dvacet pět stupňů. Dopoledne se na startu řadili malí závodníci. Odpoledne přišli na řadu jezdci z řad dospělých, muži ale i ženy. Peloton závodníků vyrazil ze startu v několika časech. Nejdelší trasa měřila 54 kilometrů a nejrychlejší jezdec ji ujel za hodinu a tři čtvrtě, skvělý výkon. Několik z nich do cíle doběhlo po boku svého kola, jiní běželi v cílové rovince s kolem přes rameno. I zde čekalo na jezdce nebezpečí v podobě pádů. V cíli závodníci mohli načerpat síly, nabrat dech a svlažit hrdla. Modrá zóna nabízela vše od občerstvení, akce pro děti, soutěže až po možnost nákupu doplňků nebo samotného amerického magazínu Mountain bike action, který ani tentokrát nechyběl. Na stánku MBaction jste si mohli koupit aktuální červnové číslo, nebo jeho starší vydání za akční cenu. Navíc byla k dostání i edice MBaction lahví na vodu. MBaction a závodníkům přeji ještě mnoho vydařených závodů a slunce v zádech. Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).