Duben 2013

Závod "TRANS BRDY..." 2013 - MBACTION

27. dubna 2013 v 20:22 | Eva Nováková/Natas |  Akce

Dnes 27. 4. 2013 proběhl závod "TRANS BRDY … " který je prvním ze série závodů horských kol "Kolo pro život" v letošním roce. Počasí se vydařilo, nezapršelo ani jednomu ze závodníků. Místo deště je skrápělo bahno, jak bylo vidno v cíli. V modré zóně čekalo na návštěvníky a závodníky občerstvení, ale také stánky vystavovatelů, mezi nimi se objevil i vydavatel amerického magazínu "Montain Bike action". Ze stáje MBaction vyrazili na trať dlouhou 33 kilometrů rovnou dva závodníci. Ani po najetých kilometrech se jim z tváře neztratil úsměv. Ze stáje MBaction Vás pro dnešní den zdravím a přeji příjemný vítr v zádech, ať se příjemně šlape. Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).TT - Zvolání Nutrie "Konečně i já?"

24. dubna 2013 v 21:38 | Eva Nováková/Natas |  "TT" tvoříme v okamžiku

U tématu tohoto týdne "Proč zrovna já?" přeskakuji řádky. Slova zní jaksi trpce a z vět čpí jaké si zklamání, trpkost a odevzdání se. Z tohoto důvodu jsem po prvních řádcích přestala číst, neboť si nechci kalit mysl. "Proč zrovna já?" na pozadí cítit je výčitka. Proč neříct "Opět já?" či "Už také já?" s dávkou optimismu a humoru. Však nebýt toho, nejsem to já, nejste to vy.
V neděli jsme vytáhla fotoaparát. Měla jsem plán a to nafotit pár květů podél břehu Vltavy, mám oblíbenou stezku. Plán to byl pěkný, sluníčko svítilo, všude to kvetlo. Ale, nějak mě přešla chuť fotit zlatý déšť nebo fialky. Nad hladinou se proháněly kachny a manévroval párek labutí. Pěkná by to byla momentka, ale stále jsem se neměla k činu. Že bych v té chvíli začala litovat? Nikoliv!
Se zaujetím jsem sledovala říční nutrii lidově říční krysu, jak u břehu rozráží hladinu a pochutnává si na rozmáčeném chlebu a rohlících. Kačeny chlebem pohrdli, ale takové nutrii přišel vhod. Holka si zřejmě říkala "Konečně i na mne se dostalo." Proč ne, cpala se a já se jí nedivím. Znám plno lidí, kteří by se cpali taky, kdyby jim někdo zadarmo nabídl nějakou lahůdku. Z tohoto pohledu se na téma týdne dívám jinak. Co jednomu se nezamlouvá, druhému přijde vhod a opačně. Využít bychom měli každé příležitosti a vytěžit z ní maximum. I to, co na první pohled nevoní, Vás může dovést k vytouženému cíli. Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).


TT - Holandský květ

22. dubna 2013 v 18:32 | Eva Nováková/Natas |  "TT" tvoříme v okamžiku

K tématu minulého týdne "Květ" dodatečně přidávám trochu toho svého. Říká se, že to, co Vás napadne jako první, bývá tím správným. Tedy, mne napadlo podělit se s Vámi o pohled na holandský květ, kterým není jen tulipán, i když se říká, že Holandsko je země tulipánů, není tomu tak. Ti z Vás, kteří navštívili například zahradu Keukenhof v Lisse, botanickou zahradu v Emenu nebo květinovou burzu v Aalsmeer vědí, že tato země rodí celou řadu květin od tulipánů, gerber, kal, šeříků až po královskou orchidej. Své smysly můžete nechat polaskat nepřeberným množstvím květin různých barev, tvarů a vůní. Ba co víc můžete si prstíky osahat i jednotlivé cibulky. Za nejcennější osobní úlovek považuji černý tulipán, jehož cibulky jsem si přivezla a zasadila. Aaaa, ostatně teď je ten správný čas jej vysadit nebo se rozjet do Holandska a podívat se na tu záplavu květin, protože právě v tuto roční dobu Holandsko rozkvétá. Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).


Čarodějka

18. dubna 2013 v 13:21 | Eva Nováková/Natas |  Malba

Konečně jsem se odhodlala napsat pár řádků k následující olejomalbě "Čarodějka…", která do třetice všeho dobrého navazuje na předchozí dvě a to "Sigel" a "Poslední bojovník…" Pozorovatelům jistě neuniklo, že všechny tři mají cosi společného. Jako neviditelná niť je malbou protkána Keltská mytologie. Duch čehosi starého se dere na povrch, ale ne a ne být vyslyšen. Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).Poslední bojovník aneb za pravdu se umírá

16. dubna 2013 v 10:33 | Eva Nováková/Natas |  Malba
Olejomalba s názvem "Poslední bojovník ..." navazuje na předchozí malbu "Sigel". Opět tomu není jinak, než že se motáme v symbolech. Načrtáváme staré pravdy. Je to jako z hlubin země dolovat drahé kovy. Dá to práci, člověk se zpotí a nedá li si pozor, je oloupen. Podobně se to má s pravdou a věděním starých zapomenutých národů. Bojovat za pravdu je ušlechtilé, ovšem ne vždy musíte (budete) stát na stupni vítězů. Je třeba moudře rozvažovat, kdy vytasíte svůj meč a kdy jej necháte zasunutý v pochvě. Inspirací mi byla nejedna Keltská pověst o bojovnících, bozích, světech a smrti. Více netřeba prozrazovat.SIGEL

13. dubna 2013 v 13:51 | Eva Nováková/Natas |  Malba

"Sigel" olejomalba, která vznikala nějaký ten čas. Prve skica tužkou a teprve potom samotný obraz. Myšlenka musela dozrát. Trpělivost. Nedočkavost při malbě se nevyplácí, není pro ni místo. Zkuste se nad tím zamyslet. Kolik prostoru oné nedočkavosti ve svých životech dáváme a čeho se dík tomu vzdáváme. "Sigel" je malba v symbolech s odkazem na prastaré keltské písmo "Runy". Více netřeba říkat, neboť ti, co vědí, pochopí. Ostatním zůstává skryto a tak to má být, neboť každý k svému poznání musí dojít sám. Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).TT - Nedočkavost tíží

12. dubna 2013 v 14:19 | Eva Nováková/Natas |  "TT" tvoříme v okamžiku

Při psaní těchto strof jsem přemýšlela nad jednou osobou, nad tím, co vyvádí. Nechalo by mne její počínání chladnou, kdyby nepřímo neovlivňovala životy druhých a v tom negativním slova smyslu. Říká se "Kdo chce kam, pomožme mu tam." Jsem přesvědčená o tom, že dojít do cíle a cestou porazit jiné v uvozovkách běžce, Vás nijak na duši nezahřeje. Srazíš li, budeš sražen, řekla bych velmi zjednodušeně. Opak nedočkavosti je trpělivost. Říká se "Buď trpělivý …" Ale, co ti, co jsou trpěliví celý život? Mají nebo nemají? Tyto myšlenky nechávám otevřené, dávám ji čas ještě dozrát … "Kdo si počká, ten se dočká." Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).

Nedočkavost tíží
EN/NATAS


Když nedočkavostí necháš se unést,
na márách budou tě muset vynést,
vše, co chceš, dává si na čas, napíná,
srdce plesá, rozumu kontrolku vypíná.

Když nedočkavost spánku nedopřeje,
kýžený výsledek na duši nezahřeje,
to po čem toužil si, trpce odmítáš,
na petlici dveře ke snům zamykáš.

Nedočkavost nemá ráda odkladu,
vzepřeš li se, naloží ti tíže nákladu.

TT - Nedočkavý postelový maraton

10. dubna 2013 v 10:54 | Eva Nováková/Natas |  "TT" tvoříme v okamžiku

Téma tohoto týdne je "Nedočkavost". Och, jak nedočkaví dokážeme být, není snad oblasti, kde by se naše nedočkavost neprojevila. Dnes přistupuju k tématu s humorem, při psaní následující básně jsem se musela smát, jinak to nešlo, protože mám poměrně dobrou představivost, jako bych onen nedočkavý postelový maraton viděla, měla před očima. "Honem, honem, ať jsem první." Jenže jsou situace jako například "tato", všichni zamilovaní, ale i ti udržující manželské svazky jistě budou vědět o čem je řeč. Tedy když jste dva, je dobré být tzv. tým. Sólo hry se v téhle oblasti nevyplácí. Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).

Nedočkavý postelový maraton
EN/NATAS


Nedočkavě žmoulá si mezi prsty hrot,
prsy se nadouvají stavě v barieru plot,
s nádechem po vzduchu rozkošnicky lapá,
po trenýrkách u kotníků spadlých si šlapá.

Do lemu spodního prádla ráčil se zamotat,
chvatně hleděl, jak ze zajetí dá se vymotat,
na pomoc spěchá mu milá skrz peřiny,
dlouhé zdá se jsou v zápasu vteřiny.

Nedočkavě osvoboditelku v zad povalil,
tíhu povadlých svalů naň prudce uvalil,
přidušeně pod vahou údu milá se zajíká,
na znamení milenec protnout cíl utíká.

V křeči slastně je unášen vítězným pocitem,
milá k jeho překvapení zahrnuje jej soucitem,
na startovní čáře jako by se navzájem ztratili,
jeden druhého v maratonu ložním tak ranili.

FOR BIKES 2013 - MBACTION

7. dubna 2013 v 20:50 | Eva Nováková/Natas |  Akce

V areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech se od pátku až do neděle tohoto víkendu (5. - 7. dubna) konal v pořadí již čtvrtý veletrh "FOR BIKE 2013". Tento veletrh je určen všem milovníkům cyklistiky, silničních kol, horských kol, elektrokol a doplňků. Své místo na veletrhu našli také vydavatelé sportovních časopisů nebo cestovní kanceláře, které se specializují na sportovně adrenalinové zájezdy. Mezi stálicí vydavatelů se prvně objevil i americký magazín s třicetiletou tradicí "Mountain bike action", který nově vychází také v ČR. Měla jsem tu možnost se veletrhu osobně účastnit a to ve zmíněné stáji vystavovatele magazínu MBaction. V nabídce byl také pestrý doprovodný program českých závodníků, jejich výkony na čas mě uchvátily. Kdo nebyl, nepochybně se ochudil o zajímavý zážitek. Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).TT - Svědomí jako šipka, co soudí

4. dubna 2013 v 15:08 | Eva Nováková/Natas |  "TT" tvoříme v okamžiku
Co není zaseto, nelze sklidit. "Svědomí" pojem, který se vytrácí. Slovo ztrácející významu a váhy, neboť co hlava, to jiný postoj a názor. Mnohý má pusu plnou svědomí, mluví, mluví, ale skutek utek, jak se říká nebo kde nic, tu nic, tam ani smrt nebere. Kde by jej mnozí měli vzít? Toť otázka do pranice. K tématu týdne vznikla báseň "Svědomí jako šipka, co soudí". Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář).

Svědomí jako šipka, co soudí
EN/NATAS


Jako šipka výstražně trčí ukazováček ruky pravé,
bláhově ukazovat na odiv svědomí není zdravé,
nic neváží, neměří, nevoní ani nijak nezapáchá,
člověk stal se prázdnou nádobou, z které vyprchá.

Tak jako prázdný flakón od parfému netěšil,
není nikoho, kdo by vzpomínku svědomí osvěžil,
jak chutná matně snažíš se vybavit, vzpomenout,
střípky zastrčené na světlo směle vyzvednout.

Jako šipka zalitá krví raněného v zem se vpíjí,
svědomí s člověkem dnešního času se míjí,
kde jej vzít, když nebylo v dušičku vsazeno,
vyhnali jej, ze zálohy bylo lstivě raněno.

Svědomí mezi hrstkou spravedlivých přežívá,
tíží údy, lhostejnost lidská za zády se vysmívá.