Mikešova cesta - kraj Josefa Lady

4. února 2013 v 8:48 | Eva Nováková/Natas |  Fotografie

Kdo by neznal Josefa Ladu, samouka v kresbě, malíře, ilustrátora, spisovatele, divadelního a filmového výtvarníka, zakladatele moderní pohádky. K nejznámějším pohádkám psaných a ilustrovaných jeho rukou patří "Kocour Mikeš" a jeho jméno nese zmíněná cesta, putování po Ladově kraji se zastavením v Hrusicích, kde se narodil.

Navštívila jsem tento kraj nejen kvůli památce J. Lady, ale také proto, že se k němu váže poměrně zajímavá historie. Kraj je to hojně navštěvovaný turisty ze všech koutů světa, na jedné z tras, kterou si zvolíte třeba dle náročnosti, potkáte nejen pěší, ale také cyklisty z Německa či Itálie. Dost možná se Vám poštěstí potkat i kocoura Mikeše, protože v tomto kraji není nic nemožné.

V Hrusicích stojí památník J. Lady a muzeum. Co by kamenem dohodil, stojí nad Ondřejovem malá, nikoli neznámá a bez zásluhy, hvězdárna. V okolních lesích se schovává nejedna mohyla a na kopečku, kterému se říká Šibeniční Vrch, se do dnes na památku tyčí velký dřevěný kříž. Sejdete li z cesty, objeví se pod stromy či na hraně polí krčící kaplička. Na pastvinách pro ovce se vypíná Žižkův dub, v jehož stínu se můžete položit na záda a zahledět se vzhůru do korun, možná uvidíte černou veverku.

J. Lada je znám po celém světě, není divu, že je místo jeho rodiště a okolí, tak vyhledávané. Pohádky nebývají pouze hříčkou mysli a odrazem naší fantazie, ale zrcadlením reality, kterou ne vždy musíme vnímat. Občas bychom se měli zastavit a podívat se kolem sebe. Příspěvky pište ZDE.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama