Únor 2013

Umění Emocí má nové webové stránky

21. února 2013 v 10:56 | Eva Nováková/Natas |  Akce

Blog "Umění Emocí" má nové stránky. Nový snad přehlednější a stručnější vzhled s menu nabídkou akcí, galerií a katalogem. Do budoucna připravuji anglickou verzi stránek. Webové stránky stále doplňuji. Budu ráda, když na ně zavítáte. Neznamená to však, že by blog zaostával po obsahové stránce. Nikoli, blog zůstává. Více o novém webu ZDE.


Slide Show IV. - Skica

21. února 2013 v 10:49 | Eva Nováková/Natas |  Malba

TT - Vzpomínka pro dospělé

15. února 2013 v 7:06 | Eva Nováková/Natas |  "TT" tvoříme v okamžiku

Vzpomínka pro dospělé je vzpomínkou na "vajínu". Zde nutno dodat, že ve čtení mohou pokračovat osoby starší osmnácti let, mladším doporučuji dětské čtivo, nechceme narušovat mravní výchovu. Přejmenování či zkomolenina? Obojí. Všimla jsem si, že mým zahraničním přátelům dělá problém vyslovit slovo vagína, písmenko "g" jim činilo problémy, jazyky zauzlované. A přitom je "g" poměrně v životě ženy důležité, žila s ním, i když o něm nevěděla, ale stále jej měla. Uvedu na pravou míru, že se jedná o problém ve výslovnosti týkající se čistě mužů. Což mi nejde na rozum, někde se stala chyba. Přesto tato vzpomínka zůstává a to jako jedna z mnoha vtipných. Humor či smích nijak naťuknuté téma nesnižuje ani nezlehčuje, ale dává mu jiný rozměr. Když nejde o víc, jak o život, neber to příliš vážně. Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář)

Vzpomínka pro dospělé
EN/NATAS

Jedné noci o půlnoci,
zabloudil do klína,
držena v jeho moci,
rozjímá spící vajína.

Hladí ji bříškem prstu,
na klávesy zabrnká,
k tónu našel si cestu,
vrní, pesík zacinká.

Kdysi hrával na klavír,
G bod struna napjatá,
prstokladu kavalír,
slzí, vajína je dojatá.

TT - Vzpomínka na Buddhu v obrazech

14. února 2013 v 10:41 | Eva Nováková/Natas |  "TT" tvoříme v okamžiku

Téma týdne je "vzpomínky", soudím, že se k němu hodí následující skica, olej. To jak na vzpomínky zpětně nahlížíme, je závislé na tom, jak danou "věc" uchopíme, protože cokoli dobré lze uchopit a zničit. Z původního dobrého záměru, nápadu, myšlenky, úmyslu, činu zbude jen jakási mršina, holá nic neříkající a vyčpělá kostra. A opačně, z úplné zhovadilosti se stane trhák, něco dosud nevídaného, objevného a nového.
Buddha měl též dobrý úmysl, jeho nástupci a podružní šiřitelé předávají jeho myšlenku, filosofii dál na západ, zajímavé, ale přeci jen zavádějící. Víc hlav víc ví, říká se, ale co když neví zhola nic, nic víc než vím já nebo vy. Protože tu či onu filosofii si můžeme a dokonce vysvětlujeme každý jinak, po svém. Původně měla skica zářit barvami, teplem, ale zvolila jsem chladnější tóny, ono totiž není všechno zlato, co se třpytí. Skrytá zrůdnost chtělo by se mi říci a špetka ideálu. Rozkrývat konkrétní vzpomínku skrytou v malbě nebudu, jde o pocit, o myšlenku jak věci správně uchopit. Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář)


TT - Realita s ohledem na fantasmagorie II.

10. února 2013 v 10:09 | Eva Nováková/Natas |  "TT" tvoříme v okamžiku
Pokračování článku "Realita s ohledem na fantasmagorie číslo I." Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář)

Realita s ohledem na fantasmagórie
EN/NATAS

S ohledem na majetek, zamykejte dveří,
obává se zloděj zloděje,
když chorý hubu si vylije,
alkohol hranice reálného boří.

Anonym vzkazku vylepil čtvrtečního rána,
snaha domovní vzpouru vyvolat,
ohledu u lhářů snažil se dovolat,
k pobavení a smíchu byla zpráva brána.

S ohledem na život, dveří zamykejte,
fantasmagorie chorobné hlavy tvoří,
do spárů neurózy hlouběji se noří,
diazepam, tobolku záchranou spolykejte.

Prosba či nařízení krátkou mělo životnost,
po odhalení papír v cáry cupovali,
tišícími prostředky se zdopovali,
pro autorovu chronickou neschopnost.

TT - Realita s ohledem na fantasmagórie I.

10. února 2013 v 9:56 | Eva Nováková/Natas |  "TT" tvoříme v okamžiku

S ohledem na téma "Realita" nutno podotknout, že na sebe v tomto týdnu nedala dlouho čekat a přihlásila o slovo hned několikrát po sobě. V našem domě a ulici je běžné, že si sousedi píší anonymní vzkazy jako například ten, který byl adresovaný panu H., aby nevymetal popelnice sousedů, páč i v domě, kde bydlí, jsou popelnice k dostání. S technickým pokrokem jsou tyto vzkazy psány na počítači. Ruční psaní upadlo v zapomnění, mimo to vedlo také k rychlému odhalení autora a to pro styl písma, slovosled, skladbu a především pravopisné chyby. Málokdo se pod své dílo podepisuje. Občas se najde někdo, kdo na podobný vzkaz zareaguje dotazem na identitu či nás oblaží svým vlastním vzkazem. Pro malou hrstku obyvatel včetně mě, je toto drobným rozptýlením, o které se naši sousedi rádi a pečlivě starají. Nutno říci, že rozum zůstává stát nad tím, když se zloděj bojí zloděje, lhář se strachuje ze lží lháře, podvodník chce trumfnout podvodníka, to ke složení. Není divu, že se u některých rozvíjejí duševní choroby, zatímco druzí podléhají alkoholovému opojení. Podle řinčení skla v nákupní tašce s jistotou poznám, zda jde o sousedku z prvního či souseda z třetího patra. Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář)


TT - Realita v číslech

10. února 2013 v 8:26 | Eva Nováková/Natas |  "TT" tvoříme v okamžiku

K téma týdne "Realita" jsem napsala několik článku a celou řadu si jich přečetla. Převážně pisatelé svedli boj reality se sny. S předem jasným výsledkem, prohrávají sny a vítězí realita, mnohdy velmi tvrdá, nečekaná, ale především neovlivnitelná. S tím, že by jednotlivec či skupina nebyla schopna realitu ovlivnit, změnit či přetvořit k obrazu svému nesouhlasím, ale není mi dáno, abych vyvracela Vaše názory a postoje.
Pokud bych však přistoupila k neovlivnitelnosti reality, vzdala bych se odpovědnosti za sebe sama, své postoje, názory a život. Připodobnila bych to ke koupi výherního stíracího losu nebo ke sportce, kde pravděpodobnost výhry je velmi mizerná, dalo by se říct nulová, ale přeci jen nás toto neodrazuje a doufáme, že padnou námi vsazená čísla. Ano, byla bych pouhým číslem, mající předem danou hodnotu a funkci. Bez záchvěvu individuality. Jako stroj či počítač bych plnila předem daná očekávání, byla bych tak naprogramovaná. Jenže i výrobní linka se občas zasekne, počítač ohlásí chybu nebo je napaden virem.
Realita v číslech bylo to, co mě při čtení článků na téma "Realita" napadlo a rozhodla jsem se to zpracovat pomocí grafického programu, jednoduchá číselná tabulka, s ne náhodně vybranými čísly, s důrazem na hodnotu a jejich symboliku, páč věříme počtům. Současně skrývající onu realitu, na kterou někteří nemají vliv. Proč? Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář)Divoká Šárka

9. února 2013 v 20:57 | Eva Nováková/Natas |  Fotografie

Šárecké údolí je přírodní památkovou rezervací. Skrz údolí se klikatí Šárecký potok, který si razí cestu kaňonem, který nabízí zajímavé pohledy do jeho údolí a blízkého okolí. Místo v jehož paměti jsou uschovány historické děje. Stávalo zde slovanské hradiště, v těchto místech se vedla Dívčí válka a na svazích se pěstovala vinná réva. Údolí je opředeno nejednou pověstí a mystérii.
Skrývá se zde přírodní divadlo či koupaliště. Na vyhlídkách, stráních jsem neobjevila révu, ale injekční stříkačky a v údolí vydrancovaný, zřejmě zcizený, cestovní kufr. Přes tyto maličkosti, které nepatří do přírodní rezervace, jsem se kochala okolními výhledy a pohledy na odvážné horolezce, visících na stěnách. Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář)


TT - Realita aneb Hárající slušnost

9. února 2013 v 8:44 | Eva Nováková/Natas |  "TT" tvoříme v okamžiku

Miluji lidi otírající se o "slušnost". Především ty, kteří nemají ponětí o tom, co slušnost je. Pátek byl poklidný, podivovala jsem se na večír. Chyba. Jedna pani si ráčila otevřít ústa. Zapomněla, že vím. Otočila jsem se na schodech, čímž jsem jí zahradila cestu a udělala jasno v tom, kdo na koho si může vyskakovat. "Máte - li problém, řekněte mi to do očí. Není to poprvé, co byste mi něco šeptala za zády. Zdravím lidi, kterých si vážím, to vy nejste." Vykulila oči, otevřela pusu, neřekla jediného slova. Nechápu, kde se v lidech bere ta drzost, dožadovat se pozdravu a uznání. Za co? Za vaše lži, podvody a zlodějny? Ne, o takového člověka si neopřu ani kolo, jak se lidově říká. Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář)

Hárající slušnost
EN/NATAS

Dobrý den, syčí hárající slušnost,
zkaženého pořádku dohlížitelka,
lží, klamů a podvodů učitelka,
mlče přehlížející zpupnost.

Uznává falešné hodnoty,
z přetvářky tváře umazané,
ruce krví druha zamazané,
zneužívá staré bonmoty.

Dvakrát do roka posedlá,
škrábe, kouše, skřípá zuby,
obtížné zbavit se staré čuby,
odvážný ten kdo ji osedlá.

Mnoho škody napáchá,
pokradmu na druhé zahlíží,
pokořeně v pravdu pohlíží,
hnilobně z úst zapáchá.

Lékařská lejstra vypisují,
pohledem v zem hledí,
mezi půlkami ji svědí,
kastraci slušnosti nařizují.

Královská obora Stromovka

7. února 2013 v 16:33 | Eva Nováková/Natas |  Fotografie
Královská obora Stromovka, v létě se zelenající a vonící květem, v zimě naopak převažují zemité barvy, celou atmosféru dokreslují valící se šedivá mračna. Místo s bohatou historií a dosud žijící vlastním životem, kulturními akcemi, sportem nebo odpočinkem.
Původně lovecká obora, později rozšířena o bažantnici, myslivnu, ovocnou zahradu, letohrádek a také místo rytířských turnajů. Jaké to asi bylo hledět z tribuny na rytířský souboj? Dnes je spíše rozsáhlým anglickým parkem, dávno se zde neozývá střelba z loveckých pušek, ani zde neřinčí ostří mečů. Příspěvky pište ZDE. (klikni na "zde", otevře se nové okno "Fair book", kam můžeš vepsat komentář)