Není Břevnova bez posvícení

22. ledna 2013 v 8:24 | Eva Nováková/Natas |  Fotografie

Velmi známá je "Matějská pouť" jenže její lesk a sláva v posledních letech upadává. Není to stejné, jako když jsem byla dítě. Matějská pouť doznala změn, je otázkou zda k lepšímu či horšímu. Člověk podvědomě začne hledat, něco hmatatelného, co by se jeho vzpomínkám přiblížilo. Našla jsem posvícení, které se každoročně koná na Břevnově. Je to obnovená tradice, kterou si pamatují naše matky, babičky a prababičky. Dřív lemovala hlavní silnici pouť a stánky s pochoutkami od Bílé hory až k Břevnovu, dnes je to jen Břevnov. Toto posvícení je vzpomínkou, obnovenou tradicí, která nově píše svoji historii.
Pro jeho atmosféru a prostředí stojí za to navštívit toto posvícení. Loni mi před pivovarem kláštera Břevnov uletěla palačinka. Ano, i palačinky umí lítat. Krom toho, že se můžete dobře najíst, pokud Vám pochoutka neuteče či neuletí, je zde plno atrakcí, na kterých se můžete povozit, vystřelit růži z papíru, přivonět k čerstvému popcornu, nechat stékat sliny při pohledu na marcipán, perníková srdce a jiné kalorické bomby. V té záplavě můžete obdivovat řemeslné stánky s rukodělnou výrobou, ne nadarmo se říká "zlaté české ručičky".
Kdyby Vás hluk omrzel, můžete se projít po přilehlých zahradách kláštera, navštívit a nechat se provést po klášteru nebo dokonce zavítat do krypty, na jejíchž základech stojí. (Příspěvky pište ZDE.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama