Konopiště pohledy

30. ledna 2013 v 12:02 | Eva Nováková/Natas |  Fotografie

Navštívila jsem zámek Konopiště, který se nachází v blízkosti města Benešov. Nepamatuji se na to, proč jsem vyrazila zrovna na toto místo, ale mám za to, že to byl nápad jednoho z mých známých. Nebudu obdivovat hradby, věže, vstupní brány, sály ani medvědy s domovem v části zrekonstruovaného příkopu. Ani nebudu zacházet do detailů, co se týče muzea sv. Jiří, známého to drakobijce, řeknu je to, že sbírka je to zajímavě děsivá až úsměvná.
Na rozdíl od mých známých si nemyslím, že je Konopiště romantickým místem, přihlédnu li ke skutečnosti, že zámecký park byl v minulosti obležen vojskem, neboť byl zámek dobýván. Je smutnou vzpomínkou prolité krve a místem posledního odpočinku padlých. Nečekaný byl objev náhrobních kamenů u zámecké zdi, krytých vzrostlými stromy.
Atmosféra by se na Konopišti dala krájet, levému břehu rybníka se vyhýbají i rybáři, za vhodnější považují pravý břeh, tam také není tolik pochcípaných ryb a úlovek je zřejmě větší. V přilehlých lesích jsme objevili dva muže bez domova, ranní snídaně a koupání, spíš cachtání se v rybníčku. To vše dobarvilo složení návštěvníků, k mému překvapení bylo pomálu slyšet češtiny, ale takový Německý či Italský jazyk byl slyšet na každém rohu. Třetí jazyk mnou nerozluštěný byl ten paví, který se z Růžové zahrady rozléhal do všech stran. Cestu jsme zakončili chuťovkou v nádražní restauraci. Vaří zde velmi dobrý segedínský guláš. Příspěvky piště ZDE.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama