Amnestie / sonety

3. ledna 2013 v 21:28 | Eva Nováková/Natas |  Poesie


Říkám si, co stojí za touto rozsáhlou amnestií. Drobní zlodějíčci, neplatiči alimentů, narušitelé pořádku, promyšlené tunely a zpronevěry, násilníci dle mého názoru čeří vodu, aby nám dost možná unikl skrytý záměr. Těžko uvěřit, že se roky budete dovolávat spravedlnosti, která vás stojí čas a peníze, nakonec to vše vyjde zcela na prázdno, když zrovna vaše kauza bude omilostněna. Ztráta času, vyhozené peníze za soudní poplatky a právníky. Strach. Beznaděj. Zoufalství. Výsměch. Na jedné straně radost a na druhé vztek.
Ironie v pravém slova smyslu. Některé případy začnou od znovu, bude to stát další drahocenný čas a finance. Některým se obsah peněženek zúží a státní kase přibude, nebude to ale dostatečná náhrada škody, která šplhá do výše několika miliard. Dáváme tak signál, že si určitá skupina lidí může dělat, co chce, aniž by se ze svých činů plně zodpovídala. Na druhé straně je to gesto pro naivky, věřící, že se ve státě bujícím korupcí, dočkáte spravedlnosti.
Naděje má prchavý charakter, jak se zdá. Byla bych ráda, kdyby za toto rozporuplné gesto byl někdo odpovědný. Těžko hledat pochopení u člověka, který nemá důvod bát se, že jej na ulici srazí, napadnou, přepadnou, oloupí, okradou nebo že se na vás jeden z rodičů vykašle a neobtěžuje se přispět na vaši výchovu, prostě jej nezajímáte. Rodina základ společnosti, snažili se mi ve škole vštípit, jenže vštěpujte druhým do hlavy něco, co sami neuznáváte. Zde není třeba vymýšlet slovních kliček, nač utahovat již tak na těsno uvázanou smyčku.

Amnestie
EN/Natas

Již oslabené policejní jednotky zbrojí,
před branou vězení vřelá jsou shledání,
ne každý vzdává se trestného jednání,
amnestovaní rány alkoholem si hojí.

Nečekaný prezidentský to počin,
spravedlnost kamsi se vytratila,
naděje obětí v hodině té zatratila,
nevídaný proti společnosti zločin.

Potyčky řeší se domluvou strážců zákona,
radost, strach a zlost víří mezi lidem,
volání po odpovědnosti marným je slibem,
druhý příval amnestií zkázu dokoná.

Milost pro více jak šest tisíc odsouzených,
jest skrýší velkých kauz a jmen zvučných.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama