Oči 2012

28. listopadu 2012 v 11:16 | Eva Nováková/Natas |  Malba

V hlavě mám řadu nápadů, co namalovat. Jak s oblibou říkám, každé plátno čeká na svůj příběh, někdy se mi výsledek nelíbí a tak je nutné plátno přemalovat či provést menší či větší úpravy. Plátno schne dny a někdy i týdny, dokud není barva suchá, drobné úpravy se vždy dají udělat. Zároveň si však člověk musí dávat pozor na to, aby barvy nezežloutly nebo v horším případě nepopraskaly. Na závěr lak. S olejem vždy bojuju, je ho tam moc nebo málo?
Od pláten malých rozměrů jsem přešla k těm středním, metr na výšku a devadesát čísel na šířku už dává dostatečný prostor se vyřádit. Stále jsem u myšlenek a nápadů. Chci, aby to působilo reálně, takže skicuji, znovu a znovu maluji jednotlivé části. V posledních několika dnech jsem navštívila několik výstav a byla jsem ohromena tím, jak někteří malíři dokázali vystihnout tahem štětce pohyb, světlo, stín a teplo. Z dálky je obraz celistvý, ale když popojdete blíž, vidíte jednotlivé tahy štětce. Vidíte pouhý nic neříkající shluk čar, teček, čmouh a skvrn, které se spojí až s určitým odstupem.
Což mě přivedlo na začátek. Zkouším jednotlivé techniky, někdo si podklad vlhčí vodou, tak to tedy zkouším. Jiný naopak místo vody plátno potírá tenkou vrstvou oleje a pak ten štětec v oleji doslova koupe, zkouším to opět. Z toho všeho jsem si přeci jen vybrala to, co mi sedí. Znamená to však, v mém případě, být upatlaná celá, nevím jak to dělám, ale v tom zápalu, mám barvu úplně všude.
Mohla bych si potřást opět rukou s panem Reonem, ten má taky barvu za nehty. Milý pán, na kterého se v posledních letech zapomnělo. Jeho technika olejomalby je totiž úžasná. Zpět k podstatě věci, chtěla jsem Vám ukázat svoje skici, tady jsou. O očích jsem mluvila posledně.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama