Srpen 2012

Slide Show III. - obraz Homo homini lupus

26. srpna 2012 v 11:42 | Eva Nováková/Natas |  Malba

Obraz - Homo homini lupus 2012

25. srpna 2012 v 17:38 | Eva Nováková/Natas |  Malba
Obraz "Homo homini lupus aneb když andělé padají a hvězdy pláčou" je malovaný olejem na plátno o rozměrech 90x60 cm. Obraz je malovaný husím brkem a nápis "homo homini lupus" (latinské přísloví jehož překlad znamená "Člověk člověku vlkem") je do něj vyrývaný.

Dva roky mi trvalo, než jsem nákresy převedla do obrazu padlého anděla, padlého proto, že se nechal připravit o své sny, nápady a ideály. Nejednou si sáhl na pomyslné dno a vždy se zvedl, přesto zůstávají šrámy.

K tomu jej namalovat jsem se rozhodla před pár dny, kdy jsem si poslechla písničku s názvem "Sám". Jsme sami, jsme tu pro sebe nikoliv pro druhé. Sami sebe stavme na první místo. Nejsme tu pro plnění snů druhým, kompenzaci něčeho, čeho se jim nedostalo či nedostává. Při vzpomínce ... mi došlo, že je čas konečně dokončit myšlenku a obraz je na světě.

Když se narodíme jsme jako vycházející hvězda, která září, jako anděl se tváří. Do doby, než nás druzí začnou atakovat, co smíme a co ne. Samá pravidla a omezení. Přestáváme být sami sebou. Byli jsme jimi někdy? Člověk je člověku vlkem, úsměvy jsou jen falší a přetvářkou. Jak zlí a krutí dokážeme být.Eva Nováková/Natas

Obraz - Fénix 2012

21. srpna 2012 v 8:01 | Eva Nováková/Natas |  Malba
Obraz "Fénix" je malovaný olejem na plátno o rozměrech 90x60 cm. Už mi nestačí malá plátna, je čas rozletět se. Ukázat sama sobě, že dokážu vyjádřit i velké myšlenky. Chtěla jsem zkusit něco nového. Už mě nebaví čistit štětce. Fénixe jsem malovala husím brkem.
Všechna pravidla jsou k ničemu, pokud Vás omezují. Nikdy ze sebe nevydáte maximum, budete li spoutání tím, jak se má štětec držet či jak míchat barvy.
Umění není o pravidlech, ale svobodě. Proto jsem obraz pojmenovala po bájném ptáku "Fénix". Obraz je o emocích, o tom, co cítím, ostatně jako vždy. Bájný pták Fénix je symbolem znovuzrození. Narození z plamenů.
Někdy je čas spálit mosty a osvobodit se. Fénix v mém pojetí symbolizuje svobodu a zbavení se okovů.

Eva Nováková/Natas

Obraz - Píčus 2012

21. srpna 2012 v 7:45 | Eva Nováková/Natas |  Malba

Obraz "Píčus" je malovaný olejovými barvami na plátno o rozměrech 50x50 cm. Začala jsem jej malovat před dvěma roky, záměr byl ukázat na skutečnost zženštilosti mužů a nárůstu "Sviňáků". Faleš a přetvářka. Upřímost jako by nebyla. Pravidla přestala platit. Neumějí vyměnit žárovku, ale večer se nezapomenout namazat krémem a přestříkat parfémem.

Každý obraz vypráví svůj příběh, někdy na něj čekají jako v tomto případě několik let. Obraz jsem dokončila před pár dny. Věnovala jsem jej jinému "Píčusovi", kterého jsem vyzvala, aby si pro něj přišel. Dar ode mne pro něj. Obraz jako cejch a zrcadlo zároveň.

Maska? Přetvářka? Strach? Obrana? Ať je to jak chce, smete Vás to. Za naleštěné brýle, byť jsou sebevětší, se neschováš. Těžko za ně skryješ skutečnost, to jaký jsi!!!


Eva Nováková/Natas

Obraz - Afroditin květ 2012

20. srpna 2012 v 9:28 | Eva Nováková/Natas |  Malba

"Afroditin květ" je obraz malovaný olejovými barvami na plátno o rozměrech 50x50 cm . Inspirací je vzpomínka, její záblesk na to, co jsem měla tu čest vidět a slyšet. Dnes už se toliko muži ženám nedvoří a taková ta přirozená úcta k ženám pozvolna upadá.

Použila bych přísloví "Na vrch huj, ve spod fuj." Prve byla myšlenka, emoce a záměr vyjádřit se. Každé plátno čeká na ten svůj příběh. A tento vypráví o ženách, bohyni Afroditě, která je ukrytá v každé z nás. Obraz je oslavou ženského lůna a ženství.

Obraz je pojmenován po bohyni Afroditě, neboť ta je symbolem ženskosti a Lásky, té na kterou už moc lidí nevěří. Se známými jsem se různě dohadovala, jak jej pojmenovat, některé názvy byly opravdu peprné. Trvala jsem si však na tom, že název by měl být poetický a neměl by nás ženy hanit, ale vynášet do výše na pomyslný piedestal.

Obraz se vydává na první pohled za květ, možná někomu z Vás připomene leknín. Ano, říká se "Žena jako květina." Tedy díváte se přímo na květ ženství.


Eva Nováková/Natas

Obraz - Pantáta 2012

20. srpna 2012 v 9:09 | Eva Nováková/Natas |  Malba

"Pantáta" je obraz malovaný olejovými barvami na plátno o rozměrech 40x30 cm. Tento portrét je malován podle předlohy pro přítele, jako dárek a překvapení. Nedělám to tak často, že bych malovala na něčí zadání, ale občas udělám výjimku, když to udělá radost. O to tu především šlo.

Na tento obraz jsem neměla mnoho času, jen tři dny. Obraz bylo nutné nechat uschnout, protože termín byl šibeniční, musela jsem si vypomoci.

Eva Nováková/Natas

Emoce - fotografie 2008, 2010, 2011

16. srpna 2012 v 15:08 | Eva Nováková/Natas |  Fotografie
Fotografie, které jsem v letech 2008, 2010 a 2011 přihlásila do projektu EMOCE. Umělecká galerie Emoce sdružuje amatérské umělce z celé ČR, umožňuje jim představit sebe a svá díla.

Odkaz:Slide show II. - Cemetery and Charnel house

14. srpna 2012 v 11:51 | Eva Nováková/Natas |  FotografieSlide show I. - Paiting mix 12

14. srpna 2012 v 11:49 | Eva Nováková/Natas |  Malba

Emoce - poezie 2011

13. srpna 2012 v 11:09 | Eva Nováková/Natas |  Poesie
V loňském roce 2011 jsem se přihlásila do projektu Emoce, ostatně jako v minulých letech, tentokrát jsem rozšířila přihlášku o poezii. Do této kategorie jsem přihlásila tři básně, maximální počet a to báseň "Chuďas", "Čecháčci" a "Zbavena pout..." Odkaz: http://www.e-moc-e.cz/old/2011/poezie/eva-nov%C3%A1kov%C3%A1

Zbavena pout …

Eva Nováková

Zbavil si mne lásky pout,
já mohu jako bárka plout.
Po mořích dalekých,
vlnách sluncem zalitých.
Vnímat a cítit svět,
novou nadějí se chvět.

Láska se stává nebezpečnou,
když sejde se muž s jinou slečnou.
Omámen vůní, zamlžený zrak,
tabákový pach,
tehdy promění se srdce v prach.

Tak stalo se i tobě,
ležel si v klíně oné vdově,
držící v náručí tvé robě.
Litoval si okamžiku,
Kdy dopustil ses lásky hříchu.

Zbavil si mne lásky pout,
já mohu jako bárka plout.
Po mořích dalekých,
vlnách sluncem zalitých.
Vnímat a cítit svět,
novou nadějí se chvět.

Chuďas

Hlubokou úklonou zdravíval,
vztekle se u toho dávíval.
Boháč se chuďasovi směje,
slyšíc jak u toho kleje.

Pochleboval chuďas boháči,
doufajíc že to mu postačí.
Beze studu, beze strachu,
sňal boháči vrstvu prachu.

Boháči nafoukl se měch,
chuďasi nač ten spěch.
Krať mi moje chvíle,
odměněna bude tvoje píle.

Chuďas přijal tuto roli,
boháč šáhl po holi.
Odměnou byla mu rána,
toť odměna pána.

Hlubokou úklonou zdravíval,
Vztekle se u toho dávíval.
Boháč se chuďasovi směje,
slyšíc jak u toho kleje.

Chuďas padl k nohám boháče,
doufajíc že dá mu na koláče.
Chuďase soužil hlad,
boháč měl v očích chlad.

Kdo chuďase odmění,
zem v kus žvance promění.
Komu zželelo se chuďase,
který po bohatství nepase.

Čecháčci

Čechům nastala krutá doba,
Necítí se v zemi své býti doma,
Ovládla je zášť a zloba.

Po nocích konejší se vínem,
Nechtějí být ovládáni splínem.
Opitá ústa již nepoví,
Proč obrostlo srdce trnoví.

Poddávají se svému strachu,
Že zmizí v pouličním to prachu.

Kdo vzpomene si na Čechy,
Nevzdělané to lenochy?
Kdo uroní slzu pro Čecha,
Co po sobě dluhy zanechá?